ZARARLI MADDE İÇEREN HALI ŞAMPUANLARI

Günlük hayatımızda en çok yer kaplayan, üzerinde vakit geçirdiğimiz halıların temizliği çok önemlidir. Bu sebeple halılarımızın temizliğine ve nasıl temizlendiğine özen göstermeliyiz.
Halıların temizlenmesi işleminde en çok dikkat edilmesi gereken temizliğin hangi ürünler ile yapıldığıdır. Yaşamımızın bir parçası olan halıların temizleme işleminin doğada çözünebilen ürünler ile yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Çünkü zararlı maddeler içeren bir şampuan ile yıkanan halı görünmez tehlikeler barındırır.
Çocuğunuzun ev içerisinde en çok vakit geçirdiği yer halılarımız oyunlarını halı üzerinde oynuyorlar, televizyon izlerken bile genellikle halının üzerinde oturuyorlar.
Eğer halılarımız kötü bir ürün ile yıkanmış ise zararlı maddelerin su ile arındırılabilmesi imkânsızdır. Biz farkına bile varmadan temas ile zararlı maddeler çocuklarımızın vücuduna girer ve nasıl bir zarara yol açabileceğini hiç düşünmeyiz.

Halıların Tehlikeli Olmasının Nedenleri
Halıların, temizlenmesi amacıyla kullanılan ürünler zararlı maddeler barındırıyorsa bu maddeler halı üzerinden arınamaz ve hav aralarına yerleşir. Devamlı temasta olduğumuz halı üzerinden bu maddelerin vücudumuza girmesi hiç de zor olmaz.


Halı Yıkamada Kullanılan Zararlı Maddeler

Hipo
Hipo adı verilen kimyasal çamaşır suyunun yoğunlaştırılmış halidir. Ne yazık ki ülkemizde temizlik sektöründe kullanımı çok yaygındır. Hipo hem insan sağlığı hemde yıkanan ürünlerin ömrü açısından çok zararlıdır.  Bu nedenle Avrupa ülkelerinin çoğunda kullanımı yasaklanmıştır.

Perkloretilen
Baş dönmesi, uyku hali, mide bulantısı, titreme, iştah ve oryantasyon kaybı gibi etkileri olan kanserojen etkiye sahip bir maddedir. Bu madde ile uzun süre temas halinde olmak ciddi sağlık sorunlarına sebep olur.

Kostik
Kostik cilt ile teması olursa kaşıntı, kızarıklık, ciltte döküntüye sebep olur. Yanlışlıkla yutulması durumunda da ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılır.

Naftalin
Naftalin kömür katranından üretilen ve küçük böceklerden kurtulmak için kullanılan bir üründür. Kir çözücü etkisinden dolayı temizleme sektöründe kullanılır. Temizlik amacıyla kullanılan bu ürünün bilinmeyen kanserojen etkisi vardır.

Amonyak
Temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir diğer madde de amonyum hidroksit bileşenidir. Amonyak günlük hayatımızda evimizin çoğu alanında kullandığımız bir temizleme ürünüdür. Amonyak teması ciltde, gözlerde ve akciğerlerde sorunlar yaratmaktadır. Amonyak klorlu ağartıcı ile karıştırıldığında zehirli gazlar üretir. Bu gaza maruz kalmak, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olur.
Dass Temizlik Ürünleri olarak ilk önceliğimiz insan sağlığı olduğu için doğada çözünebilir formda ürünler üretmekteyiz. İnsan sağlığına ve yıkanan halılara zarar veren maddeleri kullanmıyoruz, bu konuda da gerekli bilgilendirmeyi müşterilerimize yapıyoruz. Dasscalibur temiz içeriği ve çabuk köpüren kolay durulanabilen yanıyla temizliğin en sağlıklı halini sizlere sunar.