OTO ŞAMPUANI

Araba temizliği sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Oluşabilecek en küçük bir hata da araba yüzeyinde çizik oluşmasına sebep olabilir. Bu durum hem görüntü olarak hem de aracın değeri üzerinde etki etmektedir.  Bu yüzden aracınızı yıkadığınız da veya yıkama firmasına verdiğinizde yıkanırken uygulanan teknikler ve kullanılan ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Bu konuda araç için özel olarak üretilen ürünlerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Araçlarınızı ev temizliği için üretilen deterjan veya kimyasallarla yıkamak oldukça yanlış bir uygulamadır. Bu gibi ürünler araçlara çok büyük zarar verir ve daha sonra aracın satışı yapılmak istendiğinde araç raporunda karşınıza çıkarak aracın değerinin düşmesine neden olur. Bu sebeple araç yıkama işleminde bu iş için özel olarak üretilmiş oto şampuanları kullanılması gerekmektedir.

Bu oto şampuanları klasik yani fırçalı oto şampuanı ve fırçasız yeni nesil oto şampuanı olarak ikiye ayrılmaktadır. İki ürün için temel fark kullanım şekilleridir.

Klasik oto şampuanında, şampuan kullanıldıktan sonra kir tabakasını yumuşatır ve kısmen çözer ikinci aşamada uygulanacak olan mekanik fırçalama işlemini kolaylaştırır. Şampuan ile çözünene kirler fırçalama aşamasına geçildiği zaman araç yüzeyinde aşındırıcı etkiden dolayı çizik oluşmasına sebep olabilirler.

Fırçasız oto şampuanında ise şampuan içerisindeki aktif maddeler arabanın kir ve boyasının yapışmasını ihlal eder. Böylece araç üzerindeki kir ve biriken tozlar mekanik bir temizlemeye ihtiyaç duymadan şampuan ile eritilir. Bu avantaj fırçasız oto şampuanının giderek daha fazla tercih edilmesine yol açmıştır.


Fırçasız oto şampuanının avantajları:

·         Bir aracın yıkanması için gereken süre kısalır (10 dakika yeterli olmaktadır).

·         Fiziki olarak bir çabaya gerek kalmaz.

·         Zor lekelerin temizlenmesi kolaylaşır. Sıkışmış böcekler, kurum, gres lekeleri gibi.

Fırçasız oto şampuanını uygulama yöntemi :

·         Şampuan şişesi önce çalkalanmalıdır daha sonra su ile seyreltilmesi gerekmektedir.

·         Köpük yatay hareketlerle araç gövdesine uygulanıyorsa işlem aşağıdan başlamalıdır. İlk önce yan duvarlar daha sonra bagaj çatı ve en sonunda ön kaput işlenmelidir.

·         Yüzey köpüklendikten sonra köpüğün aktive olabilmesi için bir- iki dakika bekletilmesi gerekmektedir.

·         Köpük basınçlı su ile yıkanır.

·         Son aşama da ise suyun bir drenaj sistemi ile giderilmesi ve kurutulması gereklidir.

Oto Şampuanında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kullanılacak olan oto şampuanı içerik olarak ağır kimyasallar içermemelidir. Kostik, asit gibi araç yüzeyine zarar veren ürünler kullanılmamalıdır. Ellerinize ve aracınıza zarar verecek ürünler kullanılmamalıdır Ph derecesinin nötr olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Oto köpükleri yüksek sıcaklıkta kalitesini kaybedebilirler su nedenle aracın soğutulmasına dikkat edilmelidir. Uzun yoldan gelmiş veya şehir içi trafiğe çıkmış araç sıcak olacağı için belli bir süre soğuması için dinlendirilmelidir. Daha sonra temizleme işlemine geçilmelidir.

Şampuanın seyreltme oranı, konsantrasyon oranına bağlı olarak değişmektedir. Her markanın farklı olabilmektedir buna dikkat edilmeli ve önerilen oranlarda karıştırma sağlanmalıdır.

 

Ø  Oto şampuanları normal ve cilalı şampuanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Cilalı şampuanların köpük oranı normal şampuanlara göre daha azdır. Köpük oranının az olması temizleme gücüne etki etmez. Parlaklık oluşmasını sağlayan bileşenler ile köpük oluşmasını sağlayan maddeler birbirine ters orantılıdır. Bu sebeple araç üzerinde cilaya önem veriliyorsa köpük kontrollü ürünler kullanılması gerekmektedir. Ürünün köpürmesi ile temizlemesi arasında bir ilişki yoktur.

 

 

 

 

Biz Dass Temizlik Ürünleri olarak “ sizler için değerli olan bizler için de değerlidir” prensibiyle ürettiğimiz; içerisinde asit, kostik vb araç yüzeyine zarar veren maddelerin bulunmadığı Dass Cilalı Oto Şampuanını sizlerin hizmetine sunduk. Temizliği kolaylaştırarak sizler için en ideal hale getirdik.