HALI LEKELERİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Halılar günlük hayatımızda en çok kullandığımız ürünlerdendir. Halılar ayakaltında serili olduklarından çok çabuk kirlenirler. Halıların üzerine yiyecek, içecek veya boya tarzı maddelerde dökülebiliyor. Evlerde oluşan kazaları da eklediğimiz zaman halıların lekelenmesi kaçınılmaz son oluyor. Halılarımızı ne kadar temiz tutmaya çalışsak da günlük hayatta yaşanılan bu tarz aksaklıklar halıların kirlenmesine ve leke tutmasına sebep olabilir.
Leke; standart temizleme ile halılarda çıkmayan yabancı bir maddeden kaynaklı bölgesel renk farklılaşmasıdır. Bu yabancı madde halı ipliği tarafından emilmiş ve halı lifinin renginin değişmesine sebep olmuştur. Özellikle zor çıkan lekeler hem görüntü hem de temizlik açısından rahatsızlık verici sonuçlar doğuruyor. Ev kadınları halılarda oluşan bu kötü görüntüyü gidermek lekeyi temizlemek adına farklı yöntemler deneyebiliyorlar. Halılar yoğun iplik yapısından oluştuğu için lekeler çok kısa sürede dağılabiliyor. Halılarda lekelenmeler oluştuğu zaman üzerine farklı ürünler kullanıp çıkarmaya çalışmak aslında halının temizlenmesini değil o bölgede ipliklerin tahribata uğrayarak lekenin kalıcı bir hal almasına neden oluyor. Evlerde yapılmaya çalışılan bu temizleme işlemi çamaşır suyu katkılı ağır ürünlerle yapılmış ise bu halıda temizleme değil o bölgede ipliklerde yakma işlemi uygulanmasına neden oluyor.
Halılarda oluşan bu inatçı lekeler genellikle profesyonel halı yıkama hizmeti veren firmalar tarafından temizlenebiliyor. Halı da oluşan lekeye evde müdahale etmeden ve üzerinden zaman geçirmeden sarıp hemen bir profesyonel halı yıkama firmasına verirsek bu hem lekenin çıkmasını kolaylaştırır hem de halımıza zararlı ürünler kullanıp deformasyona uğramasını engellemiş oluruz. Halı yıkamaya uygun olarak üretilen temizlik ürünleri, halılarda oluşan lekenin büyük bir kısmını kolaylıkla temizleyebiliyor hem de halıya zarar vermeden temizlik gerçekleştiriyor. Bu tarz durumlarda dikkat etmemiz gereken halı yıkama işleminde kullanılan ürünlerdir. Zararlı madde içermeyen leke sökücüler kullanılmalıdır. Her lekenin karakteri farklı olduğu için uygulanacak işlem de farklı olmalıdır. Her lekeye aynı işlemi uyguladığımız zaman hem leke istediğimiz şekilde temizlenmeyebilir hem de halının yıpranmasına sebep olabilir. 


HALI YÜZEYİNDEN LEKE ÇIKARIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

  •            Halı üzerinde bir lekelenme meydana geldiği zaman ilk dikkat edilmesi gereken nokta zamandır. Çok bekletilmeden temizlenmelidir aksi takdirde lekeyi çıkarmak çok daha fazla zor olacaktır. 
  •      Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kirleticiyi ilave malzemelere ihtiyaç duymadan halıdan uzaklaştırmak gerekir. Uygulamaya başlamadan önce leke halıdan olabildiğince emilmelidir
  •       Temizleme sırasında lekeli alana bastırarak ovalanmamalıdır. Bu lekenin halının içerisine işlemesine neden olmaktadır. 
  •        Halı üç boyutlu bir eşya olduğu için ilk başta temizlenmiş gibi görünsede kurumaya başlayınca leke tekrar görünür bir hal alabilir. Bu sebeple temizleme işleminin tekrar edilmesi gerekebilir.
  •      Leke temizleme işleminin başarısı için lekenin dağıtılmadan temizlenmesi gerekmektedir. Lekenin dış kısmından merkezine doğru bir temizleme işlemi yapılmalıdır
  •       Leke çıkarma işlemi yapılırken tuz ruhu, çamaşır suyu gibi ağır kimyasallar kullanılmamalıdır. Bu maddeler halı üzerinde yakma işlemi yaptığı için halının çürümesine sebep olur. İnsan sağlığına zararlı oluşu da zaten en büyük kaçınılma sebeplerindendir.
  •       Leke çıkarma işleminde farklı bir ürün kullanılacaksa halının gözükmeyen bir kısmında denenmesinde fayda var olası bir renk değişiminin önüne geçilmiş olur.
Dass Temizlik Ürünleri olarak istediğiniz temizliği sizlere sunabilmek için en iyi ürünleri üretiyoruz. Amacımız sizlerin sağlığına ve yıkanan ürünlere zarar vermeden sağlıklı temizlik sunabilmek. Lekelerin karakterlerine göre ürettiğimiz Artydass Leke Sökücü ve Oxidass Leke Sökücü ile en zor lekelerde yanınızdayız.