KOLTUK YIKAMA ŞAMPUANI

Günlük yaşantımızda kendi ailemiz ve evimize gelen misafirlerimiz tarafından en sık temas edilen eşyalarımız arasında koltuklarımız gelmektedir. Bu sebepten dolayı da koltuklarımızda toz, kir, leke, mikrop, bakteri, gıda artığı gibi yaşam ortamımızda hem göz zevkimizi rahatsız edecek hem de sağlığımıza etki edecek maddelere maruz kalınması kaçınılmazdır. Evlerimize giren tozun %80’i koltuklarımızın üzerine tutunmaktadır. Koltukların derinliklerine kadar inen bakteriler ve lekeler zamanla küf ve mantar oluşmasına neden olabiliyorlar. Meydana gelen küf ve bakteriler özellikle astım hastaları için tehlikelidir. Koltuk temizliği dikkatli olarak yapılması gereken bir iştir.
Evlerde amatör olarak yapılmaya çalışılan koltuk silme işlemi koltuk temizleme ile karıştırılmamalıdır. Koltuk silme işleminde koltukların yüzeyinde bulunan kir aşağı doğru bastırılarak kumaşın alt tarafındaki süngere geçiyor ve sünger içerisinde hapsoluyor. Bu da bakterilerin artması için ideal ortamı oluşturuyor. Amaç temizlik yapmak olsa bile yanlış uygulamalar sonucunda çok daha kötü sonuçlar çıkabiliyor. Bu yüzden koltuk temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Koltuk temizliği belirli aralıklarla profesyonel hizmet veren firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Temiz bir yaşam alanı için koltuk temizliği yapılması gereken önemli işlerdendir.

 

Koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kullanılan kimyasaldır. Kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Kötü ve kalitesiz ürünler koltuk kumaşlarının yıpranmasına neden olurlar.

1.       Tekstil yüzeylerine zarar vermeyen doğada çözünebilir ürünler kullanılmalıdır. Ağır kimyasal içeren ürünler koltuk kumaşlarında sertleşme, matlaşma, renklerinde solma vb. gibi sorunlara yol açabilmektedir.

2.       Kullanılan kimyasal köpük kesici enzimlerle formülize edilmelidir. Köpük ayarı yapılmayan şampuanlarda durulama işlemi iyi yapılamadığı için koltuk süngerlerinde kimyasal kalıntısı kalır bu da zamanla bakteri üremesine sebebiyet verebilir. Yüksek köpük temizlenen koltuk dışında koltuk yıkama makinalarına da zarar vermektedir motorun boğulmasına neden olarak cihazların kullanım kalitesini düşürür ömrünü kısaltır.

3.       Köpük kesici özellikteki şampuanlar evlerde çamaşır makinalarında dahi kullanıma uygundur. Köpük ayarlı olması nedeniyle makinalarda sorun yaratmaz.

4.       Yerinde yıkama yapıldığı için iyi bir şekilde durulanmalıdır, kolay durulanan ürünler tercih edilmelidir.

5.       Güçlü formülasyona sahip şampuanlar tercih edilmelidir. Lekelerde etkili olmalıdır.

6.       Koltuk üzerinde matlık,sertlik oluşturmamalı, parlaklık ve yumuşaklık etkisi bırakmalıdır.

 

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda kullanılan su miktarıdır. Koltuk yıkama işlemi esnasında aşırı derece de su kullanılmamalıdır. Fazla su kullanımı ile koltuktaki kir alt tabakalara doğru iner. Kirlerin alt kısma geçmesi kötü koku oluşmasına ve koltuk renginde solmalara neden olmaktadır.

Şampuan hazırlarken şampuan ve su karışımına özen gösterilmelidir. Önerilen orantılar ile hazırlanmalıdır.

Yıkama işleminden sonra koltuğun kurutulma aşamasına da dikkat edilmelidir ki nemli kalarak verilen bütün emek boşa gitmesin.

 

 

Dass Temizlik Ürünleri olarak bir koltuk şampuanında olması gereken tüm özellikleri sizler için bir bidonda toplayarak hizmetinize sunduk. Evlerimiz en güvende olduğumuz ortamdır bu güvenli ortam bozulmaması için sizler için çalışıp uygun ürünleri üretiyoruz.